top of page

Нестайко Всеволод Зіновійович

Український письменник і прозаїк

   Всеволод Зіновійович Нестайко народився 30 січня 1930 р. в Бердичеві — письменник, класик сучасної української дитячої літератури. 

   Батько, Зіновій Нестайко, — народився в Чернелиці; закінчив гімназію в м. Бучач під час Першої світової війни був січовим стрільцем в австрійській армії. Воював в лавах УГА, попав в польський табір полонених. Працював в Проскурові на цукроварні.

   Мама Всеволода Зіновійовича – Марія Іванівна Довганюк – була вчителькою російської словесності, почала викладати у 1913 р. Потім, під час Першої світової війни, вона пішла в сестри милосердя й опинилася по один бік фронту, а батько Всеволода – по інший. у 1933 р. батька маленького Всеволода заарештували, він загинув у концтаборі НКВС.

   Дід, о. Денис Нестайко — багаторічний декан і парох (УГКЦ) м. Бучача, знаний український громадський діяч Бучацького повіту.

   У страшному 1933 р. сім’я Всеволода, рятуючись від голоду, переїхала з Бердичева до Києва, де проживає рідна сестра матері. Тож все своє свідоме життя Всеволод Нестайко прожив у Києві. Мати Всеволода Нестайка працювала вчителькою, їх квартира знаходилась в приміщенні тієї ж школи, де вона вчителювала. З початком німецько-російської війни, а хлопцю було тоді одинадцять років, почалися воєнні труднощі. З матір'ю Всеволод провів два роки в київській окупації. Марія Іванівна організувала в своїй кімнатці підпільне навчання, щоб учні не забули набутих
раніше знань. Ці уроки допомогли – після звільнення Києва, який лежав у руїнах, малого
Нестайка одразу прийняли до шостого класу. Навчаючись у київській школі №63, хлопець
одразу потягнувся до літератури. Тож коли настав час обирати професію, вирішив, що це
буде тільки література.

   У дитинстві разом із сусідом та однолітком Вітасиком Дяченком читали книжки:
Миколи Трублаїні («Лахтак», «Шхуна «Колумб»»), Джека Лондона, Жюля Верна, Бориса
Житкова, та мріяли стати капітанами далекого плавання. Як виявилось, через особливості
зору Нестайко не міг стати моряком, а сусід таки став капітаном.
   В.Нестайко закінчив десятилітню загальну середню школу з однією четвіркою в табелі,
зі срібною медаллю. Через обставини терору та війни не вчився у п’ятому та дев’ятому класах. Курс дев’ятого класу пройшов самостійно за два місяці. Після школи вступив на слов’янське відділення філологічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Нелегкими були повоєнні роки Всеволода Нестайка: голодними, але то були роки юності і роки студенства, які запам’ятовуються на все життя. Всеволод Нестайко закінчив навчання на філологічному факультеті в 1952 р.

 

   Працював у редакціях журналів «Дніпро», «Барвінок», видавництвах «Молодь». З 1956 по 1987 р. завідував редакцією у видавництві «Веселка». Одружився, дружина Світлана Пилипівна супроводжувала письменника протягом усього його життя

   П’ятдесятирічний шлях у дитячій літературі засвідчив виданням близько тридцяти книжок оповідань, казок, повістей і п’єс. Перше оповідання для дітей Всеволод Нестайко надрукував у журналі «Барвінок» в 24 роки. Також друкувався у «Піонерії». Перша книжка «Шурка і Шурко» побачила світ у 1956 р. Самими популярними стали твори «Країна Сонячних Зайчиків», «Таємний агент Порча і козак Морозенко. Таємниці ліцею «Кондор», «Пошукове бюро знахідок «Кузя, Зюзя і компанія», «Секрет Васі Кіскіна. Энелолик, Уфа і Страхозаврик»і т.д.

  

 

   Всеволод Нестайко — лауреат премії імені Миколи
Трублаїні (за повість-казку «Незнайомка з Країни
Сонячних Зайчиків»), премії імені Олександра
Копиленка (за казку «Пригоди їжачка Колька
Колючки та його вірного друга і однокласника
зайчика Косі Вуханя»). На першому Всесоюзному
конкурсі на кращу книгу для дітей за повість в
оповіданнях «П’ятірка з хвостиком» письменник
удостоєний другої премії. За повість-казку
«Незвичайні пригоди у лісовій школі» Всеволод
Нестайко удостоєний у 1982 р. премії ім. Лесі
Українки. А трилогію «Тореадори з Васюківки» 1979 р. внесено до Особливо Почесного списку Андерсена як один із найвидатніших творів світової літератури для дітей. Важко знайти в нашій літературі щось настільки веселе, талановите й дотепне, як ця неперевершена книга Всеволода Нестайка, якого часто називають Гоголем сучасної української дитячої літератури.

   За його повістями та оповіданнями поставлено стрічки «Одиниця з обманом», «Чудеса в Гарбузянах», короткометражна стрічка «Тореадори з Васюківки», яку зняв у 1965 р. на Харківській кіностудії Самарій Зелікін. Саме стрічка «Тореадори з Васюківки» у 1968 р. отримала гран-прі міжнародного фестивалю у Мюнхені. Ця ж стрічка отримала головну нагороду фестивалю в Алегзандрії (Австралія, 1969 р.). Екранізація «Одиниці з обманом» була відмічена на Всесоюзному кінофестивалі у Києві (1984 р.), а також отримала спеціальний приз кінофестивалю в Габрово (Болгарія, 1985 р.). Для показу її закупили 72 країни світу. Не показали лише в Україні.

 

_110696195_ff531474-b467-4b0d-b14e-aac5d71aa984.jpg
Шаблон-для-розділу-в(Постаті).jpg
Шаблон-для-розділу-(Постчааті).jpg

   Після проголошення Акту Незалежності України В.Нестайко разом із поетом та редактором Іваном Малковичем опрацювали та опублікували нову авторську редакцію книги «Тореадори з Васюківки». Твір позбавлено деяких неминучих ідеологічних нашарувань минулої доби, деталей, незрозумілих сучасному, а тим паче майбутньому читачеві. З’явилися й нові епізоди. Протягом кількох років письменник вів авторську передачу на Національному радіо з назвою «Радіобайка Всеволода Нестайка».

 
    На початок 2000 р. надрукував у «Барвінку» свою нову повість-казку «Ковалі Щастя, або Новорічний детектив».

   
   У 2010 р. письменника нагороджено Орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня, у 2012 р. отримав відзнаку «Золотий письменник України».

   Помер знаменитий письменник, журналіст, публіцист і драматург 16 серпня 2014 р. в Києві.

 

344-7.jpg

Copyright © 2025 Музей історії міста Бердичева 
Україна, Житомирська область, м. Бердичів

  • Instagram
  • Facebook

+380 68 036 7865

bottom of page